Lino kelias

APIE EDUKACIJĄ

Vieta: Telšių rajonas

Trukmė: apie 1,5-2 val.
Kaina: edukacija 2 Eur vaikui, 4 Eur suaugusiam; vaišės 3 Eur asmeniui

Dalyvių skaičius: nuo 5 iki 20 asmenų
Kalba: lietuvių, žemaičių

Sezoniškumas: nuo balandžio iki spalio mėn.

EDUKACIJOJE JŪSŲ LAUKIA

  • Pažintis su linu - nuostabia gamtos dovana žmonijai
  • Sodybos vaišės - audėjos keptas ragaišis, gamintas varškės sūris, medus, obuolių sultys ar žolelių arbata (už papildomą mokestį)
  • Audėjos lininių audinių ir kitų dirbinių įsigijimas

Teirautis dėl edukacijos užsakymo telefonu +370 682 22194 arba patekite paklausimą el. paštu:

EDUKACIJOS APRAŠYMAS

Linas, kaip augalas ir iš jo pagaminti gaminiai, yra neatsiejamas lietuviškos kultūros elementas. Iš pradžių jis kaip sėkla pasodinamas į žemę ir užauga augalu. Vėliau kaip augalas jis miršta, o kruopštaus žmogaus rankų darbo dėka tampa nuostabiu raštuotu audeklu. Tačiau iki kol linas taps tuo audeklu, jis turi praeiti ilgą apdirbimo kelią.

Sodybos senovinėje žemaitiškoje klėtyje susipažinsite su XIX-XX a. pradžios linų apdorojimo įrankiais, kurių dabar kasdieniame lietuvių gyvenime jau nebepamatysite - mediniai kultuvai, mintuvai, šukos linams šukuoti, siūlų vytuvai, verpimo rateliai, audimo staklės ir dar daug daug kitų įrankių.

Edukaciją vedanti profesionali audimo meistrė papasakos apie visus linų auginimo ir apdirbimo darbus, ku­rie buvo dirbami daugelį šimtmečių iš kartos į kar­tą, kad lauko augalas taptų dailiu raštuotu audeklu.

Edukacijos metu taip pat pamatysite ir pačiupinėsite linus bei pamėginsite juos apdoroti klėtyje esančiais senoviniais įrankiais bei technika: kulsite, minsite, šukuosite, verpsite, vysite, ausite ir kitus darbus dirbsite. Tai bus įdomi patirtis to niekada nedariusiems!

Vėliau būsite pakviesti į antrąjį klėties aukštą, kur pasijusite lygu senojoje žemaitiškoje troboje. Čia pamatysite žemaičio kasdienio gyvenimo aplinką, dideles senovines kraičio skrynias, pilnas įvairių raštų išaustų lininių audeklų, apžiūrėsite kitus čia eksponuojamus lininius rankšluosčius, takelius, staltieses, lovatieses, kurių nemaža dalis skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį. Na, ir žinoma turėsite išbandyti patį sunkiausią darbą. Kokį? Ogi lininio rankšluosčio lyginimą, kitaip dar vadinamą valcavimu! Taip taip. Tai ne juokas. Šis darbas nėra skirtas silpnoms ir lepioms damoms...

Tada pasisvečiuosite kamaroje, kur gyveno sodybos samdiniai. Susipažinsite su kuklia samdinio buitimi, pasigrožėsite senoviniais raštais siuvinėtomis pagalvėmis ir kitais audiniais. Čia galėsite įsigyti ir namo lauktuvių parvežti audėjos austų lininių rankšluosčių, audinių gražiam lininiam apdarui pasisiūti, austinių takelių grindims, kitų gaminių iš lino.

Na o po visų sunkių lino apdorojimo darbų edukacijos dalyviai, jeigu pageidaus, bus pavaišinti pačios audėjos keptu ragaišiu, pagamintu varškės sūriu su iš sodybos laukų surinktu medumi bei iš sodyboje augančių obuolių sultimis arba kvapnia namine žolelių arbata. Vaikai lauke galės pasidžiaugti čia gyvenančiais triušiukais ir viščiukais.

Edukacija "Lino kelias - nuo sėklos iki raštuoto audeklo" - tai įdomi ir abejingų nepaliekanti patirtis. Atvažiuok, pažink ir tu!